Esnaf Moto Kurye Vergi Kaydı Nasıl Yapılır?

Pandemi döneminde ne çok yenilenen ve gelişen sektörlerden birisi de esnaf moto kurye hizmeti. Sektör öyle bir hale geldi ki eskiden motor ehliyeti olan kişiler maaşı ile çalışırken artık tüm kuryelere vergi kaydı açtırılmaya ve teslimat miktarına veya hizmet süresine göre fatura karşılığı ödeme yapılmaya başlandı.

Getir, Yemeksepeti, Trendyol, Banabi, HepsiExpress gibi kurye ile teslimat  yapan firmalar kendi personelini çalıştırmak yerine dışarıdan kurye hizmeti satın alıyor. Tam bu noktada da moto kurye olacak kişileri vergi kaydı açtırmaya zorluyor ve şart koşuyor.

Peki Esnaf Moto kurye vergi kaydı açılışı nasıl yapılır?

Öncelikle vergi kaydı açtıracak küçük veya büyük hacmi önemli olmaksızın herkes bir mali müşavir ile çalışmak zorundadır. Kanunlarımız gereği vergi dairesine yapılacak bildirimleri yanlız mali müşavirler yapabilmektedir. İşlemlerin tamamı online ortamda yürütüldüğü için illaki bulunduğunuz şehirde olmasına da gerek yoktur. Dilediğiniz bir mali müşavir ile anlaşarak işlemleri yürütebilirsiniz.

Esnaf Kurye Moto Kurye Vergi Levhası nasıl çıkar?

Esnaf Moto Kuryeler sabit bir işyerine tabi olmadan mobil/seyyar olarak işlerini yapmaktadır genellikle. Bu sebeple bir işyeri olmasa bile ev adresini vergi kaydı için kullanabilirler. Bu sebeple varsa işyeri veya yoksa evinize ait kira kontratı (tapusu size ait ise gerek yoktur) ve kimliğinizin bir görüntüsünü Mali Müşavir ‘inize ulaştırıyorsunuz. Kalan işlemleri sizin adınıza takip edip vergi kaydınızın açılmasını sağlıyor.

Bulunduğunuz ilde görevli maliye memuru sizi arayarak bazen imza için davet edebilir. Bazen bu davet olmaksızın vergi kaydı tamamlanabiliyor. Daha sonra vergi levhası oluşturulacak ve çalışmak istediğiniz firmalar ile sözleşme imzalayıp çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekir ise gerekli olan belgeler; kimlik fotokopisi, kira kontratı fotokopisi ve e-devlet şifrenizin olması.  Sonrasındaki süreci Mali Müşavir yürütecek.

Vergi kaydınız açıldıktan sonra her ay hakediş miktarınız anlaştığınız kurum tarafından (GETİR, YEMEK SEPETİ, BANABİ, HEPSİEXPRESS, TRENDYOL) size bildirilecek ve siz bu kurumlara fatura keserek ödemenizi alacaksınız.

Her ay kestiğiniz faturalarınızı ve faaliyetiniz dolayısı ile yaptığınız harcamalara ait giderlerinize ait (yemek giderleri, motor yakıt, motor sigorta, motor satın alım faturası, bakım faturası, kişisel koruyucu ekipman ve kıyafetler gibi) fatura ve belgelerinizi mali müşavirinize teslim edeceksiniz. Bunu ay bittikten sonra her ayın 2. haftası yapabilirsiniz.

Daha sonra Mali Müşaviriniz vergi hesaplamasını yapıp ödenmesi gereken vergilere ait tahakkuk bildirimlerini size yapacak ve sizde atm veya internet bankacılığı ile bu vergileri hesabınızdan ödeyeceksiniz.

Esnaf Moto Kurye Kosgeb Desteği alabilir mi?

Kosgeb desteklerinde mutlaka sabit işyeri adresi istemektedir. İşyeri tutmanız halinde KOSGEB desteklerinden ve hibesinden de faydalanabilirsiniz.

Esnaf Moto Kurye Genç Girişimci Desteği

Esnaf Moto Kuryeler 29 yaşını aşmadıkları ve ilk defa vergi mükellefi oldukları takdirde ilk 1 yıl bağkur primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca 3 yıl boyunca her yıl 75.000 TL ‘ye kadar ki kâr miktarları vergiden muaftır.

Esnaf Moto Kurye Şahıs Şirketi Kurmak Vergi ve Açılış Masrafı

Sizin ay içerisindeki giderleriniz ve kestiğiniz faturaya göre vergi miktarınız değişeceğinden genel bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Esnaf Moto Kurye Basit Usul olabilir mi?

Esnaf Moto kuryeler esasında basit usul olarak çalışabilir ve vergi kaydı açtırabilir. Ancak kurumsal firmaların çoğunluğu gerçek usulde vergi kaydı açtırılmasını ve KDV’li fatura kesilmesini zorunlu kılıyor. Bu nedenle basit usul vergi kaydı açtırmadan önce çalışacağınız firma ile de görüşmekte fayda var.

Daha detaylı bilgi ve sorularınız için iletişim bölümünden ve telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Mahmut Efe
Mahmut Efehttps://www.mahmutefe.com.tr
Tüm sorularınız ve bilgi almak için e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

111BeğenenlerBeğen
119TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Gündemdeki Konular