İleti Yönetim Sistemi

İleti yönetim sistemi nedir?

Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik‘e uygun olarak; Hizmet Sağlayıcılar’ın arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.

İleti Yönetim Sistemi Son Günü

T.C. Ticaret Bakanlığı 4 Ocak 2020 ‘de ticari iletişim ve ticari elektronik iletiler hakkında yönetmelikte değişikliğe gitmiştir.

Buna göre; Ticare elektronik ileti gönderen tüm işletmelerin (sms, mail, sesli mesaj vb.) İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) kayıt olmaları gerekmektedir.

İşletmelerin ticari ileti onaylarını İYS ‘ye yüklemesi için son tarih 30 Kasım 2020‘dir. Bu tarihe kadar yüklenmemiş onaylar geçersiz sayılacaktır.

Ticaret Elektronik İleti Nedir?

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak ya da işletmesinin tanınırlığını arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişimi ticari elektronik ileti olarak adlandırılır.

İYS İleti Yönetim Sistemi Başvuru Nasıl Yapılır?

İYS ‘ye kolayca kayıt olabilirsiniz, bunun için iys.org.tr adresine başvurmanız yeterli. Dilerseniz yetkili kişinin e-devlet şifresi ile, dilerseniz e-imza ile dilerseniz de mail ile ön kayıt yaptırdıktan sonra posta ile başvuru yapabilirsiniz.

Posta ile başvuru yapabilmek için aşağıda yazılı olan şu bilgileri,

 • İmzaya Yetkili kişi TCKN (Yabancı firma yetkilisi için Pasaport No)
 • İmzaya Yetkili kişi ad soyad
 • Yetkili kişi e-posta
 • Yetkili kişi cep telefonu
 • Ticaret Unvanı
 • Vergi Kimlik Numarası
 • Vergi Dairesi
 • Web Sitesi
 • İletişim Numarası
 • İl
 • İlçe
 • İletişim Adresi

mail içerisine yazdıktan sonra,

 • Vergi levhası fotokopisi (yoksa vergi numarasını içeren belge)
 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşletme yetkilisinin şirket unvanı altında düzenlenmiş imza sirküleri
 • Varsa oda (meslek kuruluşu) kayıt belgesi
 • Marka kullanımına yetkisi olduğunu gösteren belge (Marka tescil belgesi, yetkilendirme yazısı vb.)
 • Kaşeli ve imzalı taahhütname
  (İYS Kullanım Taahhütnamesini tüm sayfaları kaşeli ve imzalı olacak şekilde tarafımıza kargo ile göndermenizi rica ediyoruz. Diğer belgelerin gönderilmesi gerekli değildir.)

bu belgeleri ekine ekleyerek onkayit@iys.org.tr adresine göndermelisiniz.

Mail gönderdikten sonra taahhütnamenin tüm sayfaları kaşeli ve imzalı orjinalini ise şu adrese gönderiniz.

İleti Yönetim Sistemi A.Ş. Hukuk Departmanı Adına TOBB İkiz Kuleleri C Blok 15.Kat Dumlupınar Bulv. No:252, 06530 Çankaya / Ankara

Mevzuat

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dâhilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkânı sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

Kanun‘da ve Yönetmelik‘te tanımlandığı üzere ticari iletiler için alınacak iletişim onaylarında, onay fiziksel ortamda alınmış ise alıcının imzası gereklidir ancak pratikte bu belgelerin saklanması, arşivlenmesi, belgelerin güvenliğinin ve gizliliğinin sağlanması, gerektiğinde arşivden çıkarılması meşakkatli bir süreçtir. Elektronik ortamda alınması durumunda ise onayın alındığına dair bilgilendirmenin alıcının elektronik iletişim adresine aynı gün içinde iletilmesi gerektiği belirtilmiştir. Elektronik ortamda alınan onaylarda da benzer şekilde onayın izin sahibi kişiden alındığının elektronik kayıtlarının tutulması ve güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir.

İYS ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik iletiler öncesinde alması gereken izinler güvenli bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilecek, bunun yanında şikâyet hakkını kullanabilecektir. Kamu denetleme görevini hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecektir.

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Ticari elektronik ileti izinleri için güvenli veri tabanı

Tüm ticari elektronik ileti izinleri İYS de saklanır. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar , pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini İYS’ye yükler. Alıcılar yani ise bu izinler için ret haklarını diledikleri zaman kullanırlar.

Tek noktadan yönetim

Alıcılar, ne zaman, nereden, hangi kanal üzerinden hangi hizmet sağlayıcının veya markasının ticari elektronik ileti göndermesine izin verdiğini görüntüleyebilir, gerektiğinde hizmet sağlayıcılara her bir kanal (aramamesaj ve e-posta) için verdikleri izinleri İYS üzerinden düzenleyebilir. Tüm bu işlemler iys.org.tr üzerinden, tek bir platformda yapılır.

Ticari elektronik iletiler kontrol altında

Hizmet sağlayıcılar herhangi bir kanaldan (aramamesaj ve e-posta) ticari ileti göndermek istediklerinde, vatandaşların verdikleri izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilerek sadece izin vermiş vatandaşlara gönderim yapılabilir. Ret hakkının kullanıldığı durumlarda İYS filtresi sayesinde bu iletiler ret hakkını kullanmış alıcılara gönderilmez.

Şikâyet yönetimi daha hızlı daha kolay

İYS ile birlikte, vatandaşların ticari elektronik ileti onaylarına ilişkin şikayetlerin hızlı biçimde sonuca ulaştırılması mümkün olacaktır. T.C. Ticaret Bakanlığı, şikayetlerin incelenmesinde İYS üzerinde sorgulama yapabilecek ve bulunan güncel kayıtlara anında ulaşabilecektir.

İYS İleti Yönetim Sistemi Mevzuatı

Mahmut Efe
Mahmut Efehttps://www.mahmutefe.com.tr
Tüm sorularınız ve bilgi almak için e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

111BeğenenlerBeğen
119TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Gündemdeki Konular